Itt a tradicionális azt jelent, hogy egy Mester, egy Guru nevéhez köthető
Tanítói, tanítványi láncolaton végig tudjuk követni egészen a gyökerekig. Ilyen jógaiskola például a Himalája jóga tradíció, Iyengar jóga, Szatyananda jóga, Sivananda jóga, Kundalini Jóga Tradíció. A megszakítatlan láncolat eredményeként a tanítás érintetlen formában került átadásra, vagyis napjainkban is ugyanabban a formában történik a jóga oktatása és gyakorlása, mint a kezdetekkor. A jóga eredetileg egy életforma kialakítását jelentette, az élet művészetének megélését.
Hogyan is lehet a jóga művészet?
Úgy, hogy nem csak akkor jógázunk, amikor a testgyakorlást végezzük, hanem egész életünkben jógázunk. Minden nap, minden egyes pillanatban, minden cselekedetünkben jógázunk. És ezzel érjük el az előző cikkemben …. említett fátylak lebontásán keresztül a harmonikus, kiegyensúlyozott életet. De hogyan tudunk életünk minden percében jógázni? Úgy, hogy megismerjük a jóga tanításait, a jóga alapelveit. Jómagam a Sivánanda tradícióban mélyültem el.
Szvámi Sivánanda – életének történetét majd egy külön írásban olvashatjátok – 5 alapelvet fogalmazott meg.
Ezeket szem előtt tartva életünk minden percében tudunk jógázni. Ezek az alaptanítások a következők: helyes testgyakorlás, helyes légzés, hegyes táplálkozás, helyes relaxáció és a pozitív gondolkodás, meditáció. A helyes testgyakorlás során olyan kitartott testhelyzeteket veszünk fel, amelyek az egész testre hatással vannak. Masszírozzák létfontosságú belső szerveinket, jótékonyan befolyásolják belső elválasztású mirigyeink működését. Gerincünk rugalmasságát fokozva, megkönnyítik a helyes testtartás kialakítását. Tehát a testgyakorlás alatt nem feltétlenül izmainkat fejlesztjük, persze azok erősödnek a gyakorlás alatt, és szinte észrevétlenül alakul ki egy tetszetős külső annál, aki rendszeresen végzi a kitartott testhelyzeteket. Ezek a testhelyzetek – ászanák – gyakorlása során, olyan betegségek kialakulását kerülhetjük el, mint a magas vérnyomás, agyérgörcs, cukorbetegség, pajzsmirigybetegségek, visszérbetegségek, gerincbetegségek. Ugyanakkor figyelnünk kell arra is, hogyha már kialakult betegséggel rendelkezünk, hogyan módosítsuk gyakorlásunkat, illetve, hogy milyen ászanák végzése nem javasolt számunkra. A következő cikkemben olvashattok majd a többi alapelvről, amelyeket beépítve gyakorlásunkba, életünk részéve válik a jóga.